Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir ?

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir ?

Rinoplasti estetik operasyonlarında en fazla tercih edilen uygulamadır. Burunda doğumdan ya da sonradan oluşan travmalardan dolayı ortaya çıkan şekil bozukluklarının giderilmesi için yapılır. Fiziksel sorunlar bazı durumlarda yalnızca görsel açıdan rahatsızlık verdiği için düzeltilirken çoğu kişide solunum bozukluğu gibi sorunları ortadan kaldırmak için yapılmaktadır. Sebebi ne olursa olsun burun estetiği sırasında öncelikli hedef, burundaki solunum yolunun en iyi şekilde çalışabilir hale getirilmesidir. Operasyon sırasında burnun şekillendirilmesi, fiziksel bozuklukların giderilmesi veya bir kısmının şeklinin düzeltilmesi işlerinden biri veya birkaçı uygulanır.

 

Best nose job in turkey esteticium
 

Burun estetiği operasyonu düşünen kişilerin burun dokularının ve sağlıksal durumlarının bu operasyona uygun olup olmadığı cerrahlar tarafından muayene edilerek kontrol edilmelidir. En ufak operasyonlarda bile oldukça belirgin sonuçlar doğurabileceği için mutlaka alanında uzman ve deneyimli bir cerrah tarafından bu operasyon yapılmalıdır. Rinoplasti erkeklerde ve kadınlarda uygulanabilen komplike bir operasyondur. Beklenen düzelme ve sonucun tam olarak elde edilebilmesi için 6 ay ile 12 ay arasında bir sürece ihtiyaç duyulur. Bu süreç burun dokusu ve burunda yapılan operasyonun boyutuna göre veya sorunun durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Operasyon sonrasında bazı hastalar için tam olarak istenen sonucu elde etmek amacıyla küçük bazı müdahaleler gerekebilir.

 

Burun Estetiği Nasıl Yapılır ?

 

Rinoplasti çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Bazı durumlarda gerekli olan ufak operasyon veya müdahaleler sırasında cerrah lokal anestezi uygulayabilir. Burun estetiği ameliyatı 2 ile 3 saat arasında sürerken ameliyat öncesinde yapılan hazırlık, ameliyat sonrasındaki uygulamalar ve müşahede süresi 1 gününüzü alır. En sık tercih edilen 2 burun estetiği türü vardır. İlk olarak tercih edilen operasyonda burun delikleri arasından küçük bir kesi açılır ve bu kesi ile cerrahın görüş açısı genişletilir. Genelde burundaki şekil bozukluğu ileri seviyede olan veya daha önce burun estetiği olmuş kişilerde açık rinoplasti tercih edilir. Açık rinoplastinin en büyük avantajı cerraha geniş bir görüş açısı sağlamasıdır.

 

Fakat iyileşme süreci daha uzun bir operasyondur ayrıca operasyon sonrasında oluşan ödem, morluk gibi sorunlar daha büyük boyutlarda olacaktır.

Diğer teknik ise kapalı rinoplastidir. Bu operasyonda atılan kesi burun delikleri içinde kalacak şekilde ayarlanır. Cerrahın görüş açısı bu operasyonda daha azdır, fakat hastanın iyileşme süresi daha kısadır ve operasyondan sonra burun üzerinde dikiş izi kalmaz. Kapalı rinoplasti uygulaması genelde küçük boyuttaki uygulamalar için kullanılmaktadır.

About Author