DİJİTAL DİŞ HEKİMLİĞİ

Dişhekimliğinin en yeni teknolojik gelişmesi “Dijital Dişhekimliği” alanında CAD-CAM teknolojisinin porselen diş üretimine adapte edilmesi ile oldu. Fikren 1990’lı senelerde gelişmeye başlayan sistem 2013 yılında dünyaca ünlü Sirona firmasının zaten varolan CEREC sistemini çok ileri bir atılımla güncel dişhekimliği kullanımına adapte etmesi ile hayatımızdaki yerini aldı.

Teknolojinin kısaca kullanımı şöyle ; hastaya yapılacak olan “porselen kaplama - porselen lamina - porselen dolgu” gibi tedavilerde geleneksel silikon ölçü alma yerine dijital veri aktarımı sağlayan 3D görüntü alan bir kamera ile ağızın taratılması ve ardından yazılım kullanılarak yapılacak olan dişin dizayn edilmesi, son aşama olarak da porselen dişin üretilmesi olarak sıralanabilir. 2013’den bu yana birçok firma tarafından desteklenerek birçok farklı malzemenin kullanıma alınması ile birlikte eskiden 15 gün süren porselen kaplamalar 5 günde, 5 gün süren porselen dolgular 2 saat içerisinde üretilip hastaya uygulanabilmektedir.

Kliniklerimizde CEREC Cad-Cam sistemi gerekli eğitimleri tamamlamış personel ile güncel olarak kullanılmaktadır. İnce detay işçilik gerektiren porselen lamina dişlerin üretimi için de extra yazılımlar ile destek sağlanıp hastanın dişleri ile tam uyumlu laminalar hazırlanıp uygulamalar çok kısa bir sürede bitirilebilmektedir.

Dijital dişhekimliği uygulamaları olarak CEREC sistemine ek olarak, profesyonel dental fotoğraflar çekilerek gülüş tasarımının dijital ortamda yapılması da kliniğimizdeki bir başka uygulamadır.

3 boyutlu tomografi görüntülerinin sistemler ile koordineli kullanımı ile implant operasyonları öncesinde çene kemiğinde implant uygulamasının başarılı olacağı bölgeler tespit edilerek operasyonu kolaylaştıracak ağız içi uygulama plakları hazırlanabilmektedir. Bu yöntemle implant operasyonları kesi yapılmadan/dikişsiz olarak planlanabilmektedir.

Bilgi Almak İçin
Lütfen Formu Doldurunuz