Glutatyon

Glutatyon Nedir?

Glutatyon, doğal ve çok güçlü bir antioksidandır. Aminoasit olarak bilinen üç tip molekülden oluşur.
Aminoasitler vücuttaki tüm proteinleri yapmak için farklı şekillerde birleşirler.Glutatyonu diğer antioksidanlardan ayıran şey, karaciğerde yapabilmesidir.
Vücutta doğal olarak bulunan glutatyon, güçlü yapısıyla oldukça fonksiyonel bir görev yapıyor. Sağlıksız yaşam, ilerleyen yaş gibi etkenler nedeniyle vücutta glutatyon düzeyi zaman içinde azalabiliyor. Bunun yanı sıra her ne kadar beslenmeyle desteklenmeye çalışılsa bile, kimi zaman bu çaba glutatyon seviyesini yüksek tutmak için yeterli olmayabiliyor. Bu nedenle mutlaka dışarıdan glutatyon desteği almak gerekiyor.
Cildi canlandırıcı özelliği bulunan glutatyon, renklerin tonlarının eşitlenmesine ve cildin nem kazanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca vücudu ağır metallerden arındırmada glutatyon tam koruma sağlıyor. Bunun yanı sıra hücrelere zarar veren oluşumlar da glutatyon tarafından etkisiz hale getirilebiliyor. Dolayısıyla bu güçlü antioksidan, vücuttaki sistemi zararlılardan koruyan bir tür bariyer olarak tanımlanıyor.

BAĞIŞIKLIĞINIZI GÜÇLENDİRİN

C VİTAMİNİ

C vitamini, antikorların kan seviyelerini arttırır ve lenfositleri (beyaz kan hücreleri) ayırt etmeye yardımcı olur, bu da vücudun ne tür bir korumanın gerekli olduğunu belirlemesine yardımcı olur.Bazı araştırmalar, daha yüksek C vitamini seviyelerinin (en az 200 miligram) soğuk algınlığı semptomlarının süresini hafifçe azaltabileceğini önermektedir.
Portakal, greyfurt, kivi, çilek, Brüksel lahanası, kırmızı ve yeşilbiber, brokoli, pişmiş lahana ve karnabahar gibi yiyeceklerin C vitamini kaynaklarıdır.

D VİTAMİNİ

D vitamini ayrıca T2 katil lenfositleri olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin aktivitesini ve sayısını değiştirir, bu da bakteri ve virüslerin yayılmasını azaltabilir.
D vitamini eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatarak üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan viral enfeksiyonların gelişme riskini artırabilir.
D vitamini besin kaynakları arasında yağlı balıklar, yumurta, süt, peynir, mantar, maydanoz, yulaf, balık yağı bulunur.