Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Beslenme alışkanlığımız, sağlıklı bir hayatın anahtarıdır. Doğru beslenmek bireyleri daha sağlıklı hale getirdiği kadar, pek çok hastalıktan korur ve şikayetlerini azaltır. Plastik cerrah ve diyetisyenlerin de en sık karşısına çıkan konular, yanlış beslenmeden kaynaklanan sık kilo alıp verme problemidir. Vücuttaki yağ dokusunun normalden fazla olması şeklinde kendini gösteren şişmanlık problemi, cerrahi müdahale yerine beslenme ve diyet programlarıyla çözülebilir.

Hangi beslenme ve diyet programı uygulanacağına nasıl karar verilir?

Beslenme ve diyet programları genel değil, kişiye özeldir ve bireyin yaşam koşulları, fiziksel özellikleri, cinsiyeti, yaşı, boyu, kilosu, kalıtsal özellikleri vs. gibi tüm faktörler göz önüne alınarak hazırlandığında doğru sonucu verecektir.

Popüler diyet programlarından sonuç alınabilir mi?

Fazla kiloları nedeniyle kontrolsüz diyet yapan ya da kilo alabilmek için beslenme programları deneyen bireylerin hedefledikleri sonuçları almaları kolay değildir, çünkü yaşam tarzı haline gelecek ve daha sağlıklı bireylere dönüştürecek alışkanlıklar ancak profesyonel beslenme ve diyet programlarıyla yaratılabilir.

Diyet ve beslenme programları tek başına sağlıklı bir bireye dönüşmeyi sağlar mı?

Şişmanlık tedavisindeki en önemli adım yaşam tarzınızın değişmesi, yaşam felsefenizin düzenlenmesi adımıdır. Bunun için diyet, fiziksel aktivite, egzersizler ve davranış şekliniz birlikte hareket etmelidir. Tedavinizin içeriği doktor tarafından belirlenir, diyet programınız ise diyetisyen tarafından hazırlanır. İstikrarlı bir şekilde kendileri için hazırlanan programa uyan bireyler, hayatlarında bir dönüşüm yaratarak sağlıklı bireylere dönüşürler.

Kişiye uygun beslenme ve diyet programları nasıl hazırlanır?

Beslenme programları ve diyetler, sağlığınızı korumayı, yaşam kalitenizi artırmayı ve vücudunuzun gereksinim duyduğu besin öğelerini doğru zamanlarda ve yeterli miktarlarda almanızı hedefler. Doktorunuz ve diyetisyeninizle yapacağınız ilk görüşmede, beslenme öykünüz ayrıntılı olarak öğrenilir, vücut analiziniz yapılır ve vücudunuzdaki yağ, kas ve su miktarı saptanır. Elde edilen tüm veriler ve kan bulguları göz önüne alınarak size özel bir beslenme programı hazırlanır ve takibi sağlanır.